A ’hosts’ fájlokról bővebben. Hogyan szerkesszük a ’hosts’ fájlt Windows-on és Linux-on?

Felmerülhetnek olyan esetek, amikor szükségessé válik, hogy a ’hosts’ fájlt szerkesszük gépünkön néha egy kisebb támadás vagy tréfa miatt, néha pedig annak érdekében, hogy igény szerint korlátozzuk az internetes és hálózati forgalmat a gépen.
A hosts fájlok már az ARPANET korszaka óta használatosak a gépeken. Ezek masszív régebben masszív fájlok voltak, melyek a névfeloldás sikeres kivitelezése érdekében jöttek létre.
A Microsoft ezeket a fájltípusokat megtartotta a modern személyi számítógép operációs rendszerében is, és a Windows-ban, valamint Linux-on igen kicsi az eltérés e fájlok jellege között. A legtöbb hosts fájl több bejegyzést is biztosít lehetséges loopback-ek, avagy visszacsatolások számára, melyek nagyjából így néznek ki:
’127.0.0.1 localhosts #loopback’
Az első komponens az, ahova vissza akarjuk irányítani a forgalmat, a második az, amelyet vissza akarunk írányítani, a harmadik pedig a komment.

Windows
A Windows 8 és 10 sajnos kicsit nehézkessé teszi, hogy elérjük ezt a fájlt, azonban így sem túl bonyolult. Először is szükségünk lesz egy notepad-re, avagy jegyzettömbre, erre egyszerűen rákeresünk a keresőre, majd jobb klikk az ikonra, és kattintsunk a ’futtatás rendszergazdaként’ opcióra! Ha ez megvan, akkor Fájl/Megnyitás, majd a mezőbe írjuk be a következőt:
’c:\windows\system32\drivers\etc\hosts’
A fájl meg is nyílik, és a szintaxisnak megfelelően meg is kezdhetjük a szerkesztést.

Ubuntu
Ubuntu 10.04 és a legtöbb Linux disztró alatt a hosts fájl egyszerűen szerkeszthető a terminálon keresztül. Használhatjuk természetesen kedvenc szerkesztőnket vagy kedvenc GUI szövegszerkesztőnket is. Az Ubuntu hosts fájlja az /etc/ mappában található, a főkönyvtár root-jában elérhető. A fájl szerkesztéséhez ’root’ formában kell megnyitni, mely a ’sudo’ parancs segítségével lehetséges. Írjuk be a következőt a terminálba:
’sudo vim /etc/hosts’
A megnyitás után a Windows-nál tapasztaltakhoz hasonlóan a szintaxisnak megfelelően már szerkeszthetjük is a fájlt és kedvünkre alakíthatjuk a számítógépen áramló netes és hálózati forgalmat. Linux-on van egy külön szekció az IP6 protokoll számára, a legtöbb feladathoz ez nem fog kelleni.

Linux

Érdekesség, hogy a Chrome például nem nagyon használja a hosts fájlt egyetlen operációs rendszer alatt sem. A hosts fájl remek lehetőség, hogy manuálisan blokkoljuk bizonyos oldalak elérését a számítógépen. Leginkább akkor jön kapóra, ha felnőtt tartalmakat szeretnénk fiatalok számára elérhetetlenné tenni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .