Hogyan optimalizáljuk a Windows 10-et?

A Windows 10 egy remek operációs rendszer, azonban a felhasználók sokszor azt tapasztalhatják, hogy a rendszer mégis belassul és nem üzemel elég gyorsan az elvárásoknak. Ezt a problémát szoftveres és hardveres oldalakról is meg lehet közelíteni.
win10-desktop-min

  1. Víruskeresés

A különböző vírusok és kémprogramok bizony igen sok esetben tehetők felelőssé a számítógép belassulásáért, ráadásul személyes adatok és a biztonság szempontjából is igen nagy veszélynek vagyunk kitéve. Ha nincs vírusirtónk, akkor mindenképp érdemes beszerezni egyet.
Teljes vizsgálatot indíthatunk egy olyan ingyenes program segítségével is, mint a Malwarebytes Anti-Malware Free, amely hatékonyan elbánik a modernebb vírusokkal is.

  1. Több/gyorsabb RAM.

Minél több RAM (memória) van a gépben, a teljesítmény és a gyorsaság annál inkább fokozható egy bizonyos pontig. 64 bites rendszerek esetében a 8 GB az ideális választás, kivéve akkor, ha multimédiás anyagot is akarunk szerkeszteni a gépen, mivel ezek már sokkal inkább igénybe veszik a memóriát. Ilyenkor 16 GB ajánlott. A teljesítmény az üzemi frekvencián is múlik, amelyet MHz-ben adnak meg a gyártók. Minél magasabb, annál jobb, valamint érdemes inkább DDR4-DDR5 memóriákba fektetni pénzünket manapság.
Windows-10-logo

  1. Használjunk SSD-t (SolidState Drive)!
 

Ha a Windows 10-et egy SSD-re telepítjük, akkor jelentős mértékben meggyorsíthatjuk a bootolási eljárást. Mindössze másodpercek alatt feláll a teljes rendszer bekapcsolás után. Természetesen egy HDD-t érdemes továbbra is tartani, amelyre minden mást pakolunk majd.
 

  1. Szerezzünk jobb videókártyát!

Ha szeretünk számítógépes játékokkal játszani, akkor ez egy kötelező lépés. Egy jobb videókártya sokkal szebb képet és magasabb FPS-t (képkocka per másodperc) értékeket fog adni nekünk a különböző játékokban. Sokan nem tudják, de a jobb videókártya akkor is jó döntés, ha nem játszunk a legmodernebb, legerőforrásigényesebb játékokkal, mivel bizonyos alkalmazások használhatják a videókártya kapacitását is a különböző műveletek elvégzésére. Ha az alaplapunk támogatja az SLI-t vagy a Crossfire X-et, akkor azt is érdemes lehet kihasználni.
windows-10

  1. Telepítsük a BIOS és az egyéb eszközök legfrissebb drivereit!

Ha rossz teljesítményt tapasztalunk Windows 10 alatt, akkor érdemes megbizonyosodni, hogy a számítógép rendelkezik a legfrissebb driverekkel a különböző eszközökhöz (videókártya, RAM, stb.), valamint az alaplap számára fontos BIOS verzió is ’’uptodate’’ legyen. Ezek az új frissítések kijavítják a korábban tapasztalt hibákat, valamint olyan funkciókat is hozzáadnak a jelenlegi rendszerhez, amely javítja a teljesítményt. Ezeket a frissítéseket a gyártók weboldalán érhetjük el. Az adott frissítéshez mindig érkezik valamilyen szöveges formájú dokumentum, amelyben megtalálhatók a változtatások és újítások, így eldönthetjük, hogy megéri e telepíteni az új verziót. Az esetek nagy részében természetesen megéri és szükséges is. Az egyetlen, amire itt még oda kell figyelnünk, hogy a megfelelő típust töltsük le. 32 bites rendszerekre 32 bites driverek, 64 bites rendszerekre 64 bites driverek kellenek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .