Ingyenes szoftverek? A Linux a megoldás

Ha manapság ingyenes szoftvereket, avagy freeware-eket akarunk letölteni Windows-on, akkor igen sok problémába ütközhetünk. Az igazság az, hogy a Windows szoftveres ökoszisztémája már nevetséges szintet ért el és az ingyenes programokhoz való hozzájutás a Linux-on sokkal praktikusabb és egyszerűbb. Ha tehát ingyenes programokat szeretnénk tucatjával használni, akkor a Linux operációs rendszer a megoldás.

A Windows rendszer hibáit ezen a téren egyébként nem csak pár rossz program és weboldal okozza. Minden egyes freeware program és az azt reklámozó oldalak tele vannak szeméttel. Ha például rákeresünk egy freeware szoftverre, akkor nagy valószínűséggel nem azt fogjuk megtalálni, hanem valamilyen ostoba telepítőt egy cég új lejátszójához, amely nagy valószínűséggel pénzbe fog kerülni és csak az időnket vesztegettük. A Windows felhasználók is egyre inkább a webes alkalmazások felé indulnak el és csak annyi alkalmazást telepítenek gépükre közvetlenül, amely feltétlenül szükséges.
 
Természetesen a Linux sem tökéletes és például aki csak játékokkal akar játszani, annak érdemesebb a Windows-nál maradnia. A freeware-ek imádói számára, azonban a Linux az ideális operációs rendszer. A programok letöltése egyszerű, praktikus és nem találkozunk azzal a sok szeméttel, amivel Windows-on.
Erre a célra kiváló választás például a Linux Mint disztró. Természetesen az Ubuntu is használható, azonban a Mint kifejezetten erre lett kifejlesztve.
Sokan tudják, hogy a szoftverek telepítése Linux-on kicsit máshogy történik, mint Windows-on. A megannyi hamis freeware letöltő oldalak, a felugró ablakok, a hamis telepítők helyett a Linux sokkal egyszerűbb és biztonságosabb módszert kínál a felhasználók számára.

Ha telepíteni szeretnénk Linux-on egy szoftvert, akkor csupán meg kell nyitnunk a ’’software installer’’ (szoftver telepítő) programot, rá kell keresnünk a keresett program nevére és már indulhat is a telepítés fázisa. A program ezután lekéri a keresett alkalmazást egy központosított szoftverrakárból, amely hozzá van rendelve az adott disztróhoz. A módszer előnye, hogy nincs egy külön telepítő fázis, amelyen végig kéne kattintgatni. A legtöbb Linux alkalmazás ráadásul nyílt forráskódú és teljesen ingyenesen használható.
A szoftver telepítőben böngészhetünk is az alkalmazások ezrei között kategóriák és név szerint is, tehát gyorsan megtalálhatjuk, amit keresünk. Nem kell egy böngészőben keresni a telepítőfájlokat, amelyek nagy valószínűséggel szemetet tartalmaznak és nem is azok, amiket keresünk. Egyszerűen letöltünk bármit a biztonságos szoftverraktárból és telepítjük.

A Windows alkalmazások fejlesztői a lehető legtöbb pénzt próbálják meg kisajtolni programjaikból és ezért telerakják azokat reklámokkal, szeméttel. A nyílt forráskódokat alkalmazó Linux közösség azonban örömmel biztosít alkalmazásokat ingyenesen. A Linux disztrók alapelve, hogy összegyűjtik a biztonságos és hasznos programokat, amelyek aztán szabadon, bármikor és ingyenesen elérhetők a felhasználók számára.
Nem próbálta még a Linux Mint-et? Itt az ideje, hiszen megannyi ingyenes alkalmazást is használhat vele bármikor!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .