A HDD-k és SSD-k lassú halála, avagy a „bit rot”
A számítógépes tárhely manapság egyben áldás és átok is lehet. Terrabájtnyi adatot tudunk tárolni egy viszonylag kis eszközön, azonban az adatok biztonsága nem is biztos, hogy olyan jó, mint hinnénk. Van ugyanis egy úgynevezett „bit rot”, avagy bit rothadás nevű folyamat, ami degradálja az adatokat és adatvesztést okozhat.
Sokan szeretik a következő analógiát: vegyünk egy HDD-t, egy SSD-t és egy könyvet, majd temessük el őket hermetikusan zárható dobozban 100 évre. Amikor a dobozt 100 év múlva kinyitjuk, a könyv szinte érintetlen lesz, adatai visszanyerhetők. A HDD és SSD már kevésbé ilyen szerencsés. Itt most nem arról van szó, hogy az alkatrészek elhasználódnak, hanem inkább arról, hogy a tárolók nem tudják inaktív állapotban a végtelenségig őrizni az információt. A hosszú inaktivitás következményeképp beindul a „bit rot” és az adatok lassan elenyésznek, habár ez a folyamat igen lassan megy végbe (több év, mire az első bitnek baja lesz). Mit tegyünk tehát a folyamat ellen? Ugyanazt, amit eddig. Használjuk aktívan a merevlemezt!
A merevlemezek mágnességet használnak, hogy információt tároljanak 0 és 1 formában, csoportokban. A csoportok a bitek, melyekben a 0 és 1 adatok idővel módosulhatnak, válthatnak egyikről a másikra, ez pedig adatvesztést eredményez. A merevlemezek természetesen fel vannak készítve az ilyen esetekre az „error-correcting code” (ECC, avagy hibajavító kód) által. Az SSD-k is rendelkeznek hasonló védelemmel, de működési elvük különböző. Az ECC képes korrigálni a hibákat, azonban nem a végtelenségig és nem végtelen mennyiségben. Ha elég bitnek változik meg a mágneses polaritása, tehát értéket vált, akkor beindul a „bit rot” jelensége, ami a túl nagy mennyiségű megváltozott bitre utal.
A bit rot egy érdekes folyamat, mivel sokunk számára teljesen jelentéktelen. A hagyományos HDD-k esetében sokszor évtizedek kellenek, hogy egy inaktív merevlemezen a folyamat beinduljon. Sajnos az SSD-k már nem ilyen szerencsések, ugyanis pár év alatt megindulhat a folyamat, ezért őket nem szabad sokáig inaktív állapotban tartani, főleg nem meleg helyeken, ugyanis a mágnesség és a meleg sosem jó párosítás, az adatvesztés felgyorsul.
A bit rot érdekes jelenség, azonban valószínűbb, hogy mechanikus hiba okozza majd a merevlemez halálát. Körülbelül 5 évig lehet az átlag adattárolókkal kalkulálni manapság, utána jönnek a szektorhibák, egyéb problémák. Érdemes tehát adatainkat mindig lementeni, több helyen tárolni, backup-olni!