A leghasznosabb gyorsbillentyű kombók a Windows-ban (2. rész)
Az előző részben megnéztünk néhány alapvetően hasznos Windows billentyűkombinációt a Start menüben és a titkos menüben is. Láthattuk, hogy hosszas munkameneteknél sok időt spórolhatnak ezek a kombók, hiszen nem kell a kurzorral navigálni és kattintgatni, továbbá akkor is jól jönnek a billentyűkombinációk, ha a kurzor nem üzemel vagy egyáltalán nincs.
Tereljük most figyelmünket a Windows Tálcára. Ha megnézzük, hogy milyen ikonok vannak a tálcán, akkor azokat érdemes itt tartani, melyeket gyakran fogunk használni. A Windows ugyanis az első 10 ikonhoz balról jobbra számolva hozzárendel egy számot 1-től 0-ig. Ha megnyomjuk a Windows gombot, majd utána valamely számot, akkor az ahhoz tartozó applikációt elindítja az operációs rendszer a tálcáról. Ha például balról a harmadik ikonunk a Google Chrome, akkor a Windows+3 kombináció elindítja a Chrome-ot. Ha a kiválasztott alkalmazás már fut, akkor ezzel a kombóval a kis és nagy méret között válthatunk. Ha lenyomjuk a Shift-et az előbb említett kombináció előtt, akkor a rendszer elindít egy új példányt az adott app-ból. A Shift+Windows+3 kombináció például jelen esetben nyitna egy új Chrome ablakot. Érdekesség, hogy ha a Shift helyett a Ctrl-t használjuk és mondjuk meg van nyitva 3 Chrome ablak, akkor a Ctrl+Windows+3 kombináció azt a Chrome ablakot hozza fel, melyet legutóbb használtunk.
Az Alt gomb használata lehetőséget biztosít számunkra a gyorselérési listákhoz való hozzáférésre. Az Alt+Windows+3 kombó például a Chrome esetében megnyitja a gyorselérési listát (ha van), melyeknél az egyes elemek közül a nyíl gombokkal tudunk választani.
Említettük, hogy a Windows a tálcán csak az első 10 alkalmazásnak ad számot, azonban nem kell csüggedni akkor sem, ha több van. A Windows+T billentyűkombinációval a Windows kijelöli az első alkalmazást a tálcán, majd a nyíl gombokkal tudunk az összes ikon között navigálni, így a távolabb esőket is kiválaszthatjuk. Egy hasonló trükk az értesítési szekcióban is végrehajtható, mely a tálca jobb oldalán található. A Windows+B szintén kijelöli az első elemet az értesítési szekcióban, majd a nyíl gombokkal lehet navigálni a többi között.
Látható, hogy a Windows szinte 100%-osan használható egér nélkül is egy kis gyakorlással. Ha mégis az egeret preferáljuk, akkor azonban van még néhány hasznos kombó, melyet érdemes ismerni. Ilyen a Shift+click, mely megnyit egy új példányt egy tálcán található app-ból, valamint a Ctrl+Shift+click, mely rendszergazdaként futtatja az adott alkalmazást. Ha egy app-ból több példány meg van nyitva, akkor a Ctrl-t lenyomva, majd rákattintva kiválaszthatjuk azt, amely nekünk kell.