A legjobb Linux disztrók kisvállalkozások számára

A Linux sok évvel ezelőtt egy egyszemélyes kis projekt volt. Mára pedig az egyik legnépszerűbb operációs rendszerré nőtte ki magát, ami egészen elképesztő. A MacOSel és a Windows-al ellentétben azonban nem csak egy fajta Linux érhető el. Több száz különböző disztró érhető el, amelyek alapja mind a Linux kernel, azonban megvalósításban különböznek. A különböző disztrók akár drasztikusan eltérők is lehetnek.
Melyik disztró a legalkalmasabb tehát a kisvállalkozások számára? A stabilitás elsődleges szempont, mivel, ha jól megdolgoztatjuk a rendszert, akkor annak bírnia kell a terhelést. A disztró támogatás is fontos szempont.

 
CentOs7
A CentOs a Red Hat Enterprise Linux alapjaira épült és 2014 óta hivatalosan is a Red Hat támogatja a projektet anyagilag. Ez a disztró tehát remek háttérrel rendelkezik. Az alapértelmezett Gnome asztali környezetben rendkívül kellemes navigálni és a legtöbb számítógépes felhasználó számára ismerős lesz. Az RPM csomagkezelési funkció ráadásul mindenhol támogatott és remekül működik otthoni, valamint munkaállomási és szerveri körülmények között is.
A CentOS egyik legnagyobb előnye, hogy felhasználja az elődje nyílt forráskódú komponenseit. Ennek köszönhetően a frissítések már a Red Hat-re érkezés után 1-2 nappal itt is elérhetők.
A CentOS jelenleg már az egyik legnépszerűbb disztró, ha Linux alapú szervereket akarunk üzemeltetni és tökéletes, ha komoly hardverparkot szeretnénk kialakítani a Red Hat igénybevétele nélkül. Az ingyenes disztró egyetlen hátránya a terméktámogatás hiánya. A problémákat legtöbbször csak a disztró közösség tudja megoldani, azonban a CentOS még mindig remek választás, ha valaki ismerkedik a Linux szerverekkel.
 
 
IPFire 2.19
Ha egy kisvállalkozást üzemeltetünk, akkor a hálózati biztonság éppen olyan fontos kell, hogy legyen, mint az alkalmazottaink viselkedése. Az IPFire-el mindkét témát kipipálhatjuk. Ez egy ’’minden egyben’’ csomag. Annyi csak a dolgunk, hogy feltelepítjük egy gépre, amely az internetkapcsolat és a hálózati switch között ül és mindent elvégez helyettünk. Kezei az IP címeket, üzemelteti a tűzfalat és azt is képes beállítani, hogy az alkalmazottak milyen oldalakat használhatnak és mikor.

Az IPFire beüzemeléséhez kell egy kis tudás és az egyedi jellege miatt nem biztos, hogy mindenkinek tetszeni fog elsőre. Nem hasonlít kifejezetten a népszerű és jól ismert disztrókra, de nem is hétköznapi célokre lett tervezve. A disztró használatához szükségünk lesz egy olyan gépre, amely legalább két hálózati kapcsolatot tesz lehetővé. A disztró egyik praktikuma, hogy webes felületről irányítani lehet minden részét. Ez egyértelműen nem egy asztali operációs rendszer, ezért akik ilyet keresnek, azok számára más disztrók lesznek alkalmasak. A nehézségeket félretéve, az IPFire egy teljes mértékben ingyenes és minőségi Linux disztró, amely rengeteg lehetőséget tartogat az érdeklődők számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Tartalomjegyzék