A legjobb új funkciók az Android 10-ben (1. rész)
Miután a Google hónapokig tesztelte az Android 10 béta verzióját, végre elérhetővé vált a tömegek számára a várva várt új Android operációs rendszer, mely hamarosan megérkezik minden támogatott készülékre. Nem kell azonban túl nagy dolgokra számítani, ugyanis a legtöbb változás a motorháztető alatt történt. Van azonban pár vizuális változás is, melyről érdemes tudni.
Ha már évek óta hűséges Androidosok vagyunk, akkor várjuk, hogy milyen desszert nevét fogja kapni az Android 10. Emlékezzünk csak vissza, az összes eddigi Android kiadásnak volt egy saját desszert neve, például Jellybean, Marshmello, stb. El kell azonban szomorítanunk a nagyközönséget, ugyanis a Google megváltoztatta a névadási politikáját és a vicces desszertnevek eltűnnek. Az új verzió simán csak Android 10 névre fog hallgatni. A hivatalos megjelenések már számokat kapnak, azonban korai bétáknak még valószínűleg adnak majd valami vicces nevet. Érdekesség: Az Android 10 neve Queen Cake (királynő torta) lett volna.
Az Android 10 hivatalos megjelenésével a Google Pixel készülékek lesznek az elsők, melyek megkapják az új operációs rendszert. Szorosan követik ezeket az Essential Phone és Xiaomi Redmi K20 Pro készülékek, majd a OnePlus 7 és OnePlus 7 Pro, melyek már open beta-t is kaptak. Az Android alapú gyártók maradéka, tehát a Samsung, LG, Huawei és a Motorola az elkövetkező hónapokban fogja megkapni a frissítéseket. Na de mik a fő változások?
Az egyik legnagyobb újítás, melyet a kezelőfelületen észrevehetünk, az a művelet alapú navigáció (gesture navigation) lesz. Ez egyébként az Apple készülékeiben már megtalálható, és sok Android gyártó próbálta lemásolni, de sikertelenül. Az Android alapértelmezett 2-3 gombos navigációssávja helyett egy műveleti sávot (gesture bar) fogunk kapni. A Google igencsak lekoppintotta az Apple dizájnját, mivel szinte teljesen ugyanúgy néz ki. Egy gyors felfele húzás a képernyőn a Home képernyőre visz minket, egy húzás és rányomva tartás a képernyőre megnyitja a nemrég használt alkalmazások ablakát. A Home képernyőn egy hosszú húzás pedig az alkalmazások teljes készletét megjeleníti. De mi a helyzet a vissza gombbal? Ez eltűnik, azonban visszalépni egy korábbi menübe úgy lehet majd, hogy a képernyő külseje felől bármilyen irányból befele húzzuk ujjunkat.
A Google Asszisztens szintén kapott egy kis extrát. Ha bármely alsó sarokból átlósan a képernyő közepe fele húzzuk ujjunkat, akkor egy rövid animáció után az asszisztens már rendelkezésre is áll. Pixel és Essential Phone készülékeken a Settings > System > Gestures > System navigation útvonalon lehet aktiválni a művelet alapú navigációt (gesture navigation), továbbá vissza lehet váltani a régi gombos menüre is. A következő részben megnézünk további változásokat!