A Windows sem tökéletes: a bug-ok és a biztonsági mentések szerepe (2. rész)
Az előző részben megnéztük, hogy miért lehetnek problémásak a Windows frissítések. A gépet sok rossz dolog érheti egy nem megfelelően tesztelt Windows Update után, ezért fontos, hogy fel legyünk készülve a váratlan helyzetekre azáltal, hogy rendszeresen biztonsági mentéseket készítünk. Ha a rendszerben gond merül fel, eltűnnek fájljaink, akkor csak egy újratelepítés kell és a biztonsági mentés helyreállítása, aztán pedig kész is vagyunk.
A Windows 10 biztosít lehetőséget a biztonsági mentések egyszerű elkészítésére. Ez a beépített File History segítségével valósítható meg, melynél csatlakoztatni kell egy külső merevlemezt USB-n keresztül, a rendszer pedig elkészít rá automatikusan egy biztonsági mentést, melyből később helyre tudja magát állítani. Érdemes a biztonsági mentést rendszeres időközönként elvégezni. Lehet hetente, 2 hetente, de havonta mindenképp ajánlott, ha fájljainkat biztonságban szeretnénk tudni.
Ha nem akarjuk a Windows-ra bízni a biztonsági mentést, és inkább online tárhelyre tennénk a rendszer másolatát, akkor erre is van lehetőség. Az ilyen felhő alapú szolgáltatások általában biztosítanak egy asztali alkalmazást, mely fut a háttérben és rendszeres időközönként elkészít egy biztonsági mentést, melyet aztán feltölt a felhőbe. A Backblaze például jó választás. Egy egész évre 60 dolcsi, egy hónapra pedig 6 dolcsi a szolgáltatás ára és korlátlan mennyiségű tárhelyet ad, tehát akár több gép adatait is lementhetjük. A legbiztosabb eredményekért érdemes a fizikai és felhő alapú backup-okat kombinálni. Ha az egyik befuccsol, ott a másik.
Habár nem dedikált biztonsági mentést készítő programokról van szó, az online tárhelyek is hasznosak lehetnek. A Google Drive, Dropbox, OneDrive és iCloud segítségével eltárolhatjuk legfontosabb fájljainkat, de nem az egész rendszert. Ha bekapcsoljuk a szinkronizálást, akkor bármi is történik a gépen található fájlokkal, a felhő instant leszinkronizálja és helyreállítja a törölt vagy sérült fájlokat. Ez azért is hasznos, mert ha folyton szinkronizáljuk a létrehozott fájlokat, akkor a felhőn keresztül elérjük azokat akkor is, ha a gép befuccsol, mielőtt biztonsági mentés készült volna az új fájlokról.
A hibás frissítések kontrázására a System Restore az egyik legjobb megoldás, mivel visszagörgeti a rendszert egy korábban eltárolt állapotba, ha probléma merül fel. Emellett érdemes különböző eszközökre Windows 10 telepítőt tenni, hogy gyorsan rárakhassunk a gépre egy tiszta rendszert, ha komolyabb baj történik, majd helyreállítsuk a biztonsági mentés segítségével a jó állapotot.