E-mail értesítő Ubuntura
Nyilván nem vagyok egyedül azzal a szokásommal, hogy levelező programot csak akkor futtatok, ha abban kell dolgoznom. Ennek hátránya, hogy nem kapok értesítést az újonnan érkezett levelekről. Szerencsére Ubuntu alatt is van erre megoldás. Most kedvenc e-mail értesítő programom, a mail-notification telepítését, beállítását, és a Jaunty alatt jelentkező értesítési terület hiba megoldását mutatom be.
A telepítés nagyon egyszerű, csak nyissunk egy terminált (Alkalmazások -> Kellékek -> Terminál) és adjuk ki az alábbi parancsot:
sudo apt-get install mail-notification
Miután lefutott a telepítés, állítsuk be.
Először is gondoskodnunk kell a program automatikus indításáról. A menüben indítsuk el: Rendszer -> Beállítások -> Indítópult (egyes kiadásokban Indítópult helyett munkamenetek). A megjelenő ablakban azok az alkalmazások szerepelnek, amik automatikusan elindulnak miután felhasználónkkal bejelentkezünk az asztali környezetbe. Az értesítő hozzáadásának a legegyszerűbb módja, ha most az Alkalmazások -> Internet -> Mail Notification -ra kattintva, de a gombot nyomva tartva egyszerűen “drag&drop” módszerrel ráhúzzuk az Indítópult ablakára. Ez után be is zárhatjuk az Indítópultot.
Térjünk magának a programnak a beállítására. A beállítóablakot a menüből a Rendszer -> Beállítások -> Mail Notification útvonalon érjük el.
Most egy GMail-es postafiók figyelést fogjuk beállítani. A +Hozzáadás gombra kattintva kapunk egy párbeszédpanelt, a Mailbox type-nál válasszuk ki a GMail-t, és írjuk be a felhasználói nevünket (@gmail.com nem kell, csak az eleje) és jelszavunkat.
Alul a +Hozzáadás gombra kattintva bezáródik az ablak, és a program le is ellenőrzi a postafiókot. Amennyiben valamit elrontottunk, hibaüzenetet kapunk a fiók leírásában.
Kattintsunk a fiókra, és a Tulajdonságok gombbal már javíthatjuk is a hibát. Okézzuk le, jól működő beállításokkal már nincs hiba a leírásban.
Most adjuk hozzá egy Freemail -es postafiókot is. Kattintsunk a +Hozzáadás gombra, a párbeszéd panelen a postafiók típusát állítsuk be POP3 -ra, a szerver címét pop3.freemail.hu -ra, írjuk be a felhasználót (@freemail.hu nélkül) és a jelszót.
Még nem végeztünk, kattintsunk a párbeszédpanel Connection fülére, és az alján a hitelesítési módszert Autodetect -ről állítsuk át USER/PASS -ra, és most már megnyomhatjuk a +Hozzáadás gombot.
Amennyiben van még, a fentieknek megfelelően állítsuk be a többi postafiókunkat is, most már használatra kész a rendszer. Azaz csak gondolnánk, mert amint egy levelet kapunk, egy meglehtősen otromba párbeszédpanel nyílik meg, pedig mi szeretnénk a Jaunty elegáns értesítési területén látni az új leveleket. (Korábbi kiadásoknál ez még jól működött.)
Hogy ez ne így legyen, mélyebben bele kell nyúlnunk a program beállításaiba. Indítsuk el a Gnome konfiguráció szerkesztőjét. Nyomjuk meg az ALT+F2 gombokat egyszerre, és a párbeszédpanelre írjuk be:
gconf-editor és nyomjunk ENTER -t.
A bal oldali faszerkezetet bontsuk ki az / -> apps -> mail-notification ágig, és azon belül kattintsunk a popups ágra. A jobb oldalon megjelenő listában a kattintsunk jobb egérgombbal az actions bejegyzésre, és válasszuk ki a megnyíló menüből a Kulcs szerkesztése opciót.
A megnyíló panelen a kulcs összes bejegyzését töröljük.
Okézzuk le, és be is zárhatjuk a konfiguráció szerkesztőt. Most már az értesítési terülten kapunk jelzést az új levelekről.
Nálam folyamatosan megy a levelező. (Thunderbird) De tény, hogy foglalja a memóriát, és a kevésbé érdekes dolgokról is azonnal értesítést kapok, pl. rss feed-ek. úgyhogy ki fogom próbálni.
Az zavar csak, hogy minden beállítást meg kell ismételni.
Az aMSN üzenetküldő programhoz is van egy „pop3” nevezetű plugin, mely figyeli a leveleket. Több levelező szerver is beállítható (10 db).
Végig csináltam és és még sem megy, mert a kulcstartó miatt csak akkor nyílik meg ha a jelszavamat beírom. Vagy rosszul van az egész beállítva nekem?
Gmailre van egy nagyon jó kis progi: CheckGmail. Benne van a tárolóban.
Igen tudom azt használomis. csak az evolutionhoz állítottam be az értesítőt külön egy freemailos címhez és az nem akar menni, de már rájöttem, csak jobban oda kellett figyelni a beállításnál, hogy a Pop uátn állítódjon az SMTP, és azóta megy.
Az a baj, hogy nagyon sok csomagot fog vissza, tehát, hogy a telepítése után ezek nem fognak frissülni.