Érdemes megvenni a 2020-as 13 colos Macbook Pro-t? (1. rész)
Az Apple legújabb titánja hamarosan a piacokra kerül egy teljesen új billentyűzet társaságában, melyet Magic Keyboard-ra kereszteltek. Jelenleg tehát egy alsó- és egy felső kategóriás Macbook Pro áll rendelkezésre, ha Apple laptopra adnánk a fejünket. Mit tud az új masina?
Az alsó kategóriás új Macbook 1300 font körüli árral kerül majd a polcokra és specifikációk terén igazából szinte ugyanaz marad, mint a leköszönő 2018-as modell, kivéve a dupla tárhelyet, ami 256 GB-ra emelkedik. Ebben a gépben 8. generációs Intel processzorok kapnak helyet. Mindegyik modell megkapja az új „olló-mechanizmus”-al ellátott Magic Keyboard-ot, melyen van tényleges „Escape” gomb és egy fordított ”T” alakban elrendezett nyílgomb (kurzor) kombináció. Ez egyébként nagy szó, mert a 16 colos modelleken mindig is ott voltak a nyilas kurzorgombok, viszont a 13 colos verzióról ezek hiányoztak.
A felső kategóriás Macbook Pro 1800 font körül kezdődik és a legújabb 10. generációs i5-ös és i7-es processzorokkal lett feltüzelve, továbbá az új technológiának számító Intel Iris Plus integrált grafika is bennük fog debütálni. Ehhez a házban 512 GB tárhely, 4 db Thunderbolt 3 csatlakozó és 16 GB-nyi 3,733 MHz-en dolgozó LPDDR4X RAM is csatlakozik.
Mindkét típust lehet egy kicsit variálni felárért cserébe, viszont érdemes tudni, hogy az alsóbb kategóriás verzióhoz nem lehet extra RAM-ot adni. A felső kategóriás Macbook Pro-t viszont 32 GB RAM-ig, 4 TB tárhelyig lehet bővíteni, továbbá lehet kérni bele a brutál 10. generációs i7-es processzorokat is.
Sokan elgondolkozhatnak persze azon, hogy az olcsóbb 2020-as 13 colos Macbook Pro modellekben miért használnak még 8. generációs Intel processzorokat. Nos, ez főleg az Intel miatt van és nem az Apple miatt. A 10. generációs Intel chip-ek 10nm-es architektúrával készülnek. Kicsit gyorsabbak és jobb a fedélzeti grafikai teljesítményük is. Cserébe viszont kicsivel drágábbak is, mint a régi chip-ek. Az olyan laptopok, melyekben 10. generéciós Intel chip-ek vannak körülbelül 150 dollárral drágábbak, mint a régebbi chip-esek. A 10. generációs Core i5-ös chip például éppen ezért csak a drágább 13 colos Macbook Pro-ba került bele. Az új chip-ekben főleg az integrált grafikai lehetőségeken fejlesztett az Intel, így 50-60%-os teljesítménynövekedést tudtak elérni.
Processzor és adatfeldolgozás terén a különbség annyira nem jelentős, körülbelül 10% terén áll. A drágább Macbook Pro tehát főleg azoknak ajánlott, akik grafikailag intenzív munkákra fogják használni a gépet, például videószerkesztés, animációk, stb. Folytatjuk a következő részben!