GSH II: Debian 5.0 netinstall console mód
Miután megvásároltuk a gépünket a GSH-hoz, ideje lenne azt működőképessé tenni egy operációs rendszerrel. a GHS-kat célszerű Linux valamelyik disztribúciója alól futtatni, stabilitása és rugalmassága miatt. Az alábbiakban egy Debian 5.0 telepítését kísérjük figyelemmel. A telepítő letölthető INNEN.
Én jelen esetben egy netinstallos (az internetről tölti le a szükséges fájlokat, a CD-n csak a legszükségesebb dolgok és az alaprendszer található) 180 MB-os i386-os telepítőt választottam. Fontos, hogy mindenki a processzorához illő architektúrát válasszon. FONTOS: x64-es processzorokhoz az AMD64-es változat az optimális. Ne tévesszen meg senkit az AMD64, Intel processzorokon is ugyanúgy fut!
GSH lévén célszerű a consoleos módban telepíteni a rendszert.
Lássunk is hozzá a telepítéshez. A következő kép fogad bennünket, miután elindult a telepítő:
Válasszuk ki az „Install” opciót
Ezekután már a tényleges telepítő fogad bennünket a jól megszokott kérdéssel, miszerint „Milyen nyelven szeretné telepíteni az operációs rendszert?”. Ajánlom az angol nyelven való telepítést a későbbi dolgunk megkönnyítése érdekében.
Válasszuk ki az országunkat (Magyarország)!
Ezek után kiválaszthatjuk a billentyűzetkiosztást. Itt már nyugodtan választhatunk magyar kiosztást is, de akinek az angol esik kézre használja azt.
Elérkeztünk arra a pontra, ahol egy rövid időre megpihenhetünk, amíg a telepítő keres, ellenőriz, bogarászik a gépünk hardverei közt 🙂
A következő lépésben a hostnevet állíthatjuk be. Több gép esetén célszerű a tartalomra utaló nevet adni, vagy az aktuális hardverről elnevezni a gépet. pl.: webserver1, gameserver1, core2 vagy quad.
Most érkeztünk el a hálózat beállításához. Először is, meg kell adnunk a gépünk domain nevét. pl.: valami.hu
Ide sajnos elfelejtettem képet csinálni, de a domain beállítása után az időzónát kell helyesen beállítanunk. Ez Magyarország esetében a „Central” opcióval érhető el.
Lássunk neki a lemez(ek) particionálásnak!
Alább a merevlemezmeghajtó kiválasztását láthatjuk. Természetesen, ha több lemez található a gépben választható lesz a listában!
Most el kell döntenünk, hogy hány partíciót szeretnénk létrehozni. Választhatjuk az első lehetőséget, miszerint egyetlen partíción lesz minden adat. Ez a lehetőséget ajánlom a LEGKEVÉSBÉ, mivel rendszer újratelepítésnél minden adatunk elveszik, ami nagyban hátráltatja a pénzünk gyarapodását 🙂
A második lehetőségben a /home külön partícióra kerül, rendszer újratelepítésnél nem vesznek el a fontosabb fájlok.
Legcélszerűbb a harmadik lehetőséget választani, itt minden lényeges dolog külön partícióra kerül, így minimalizálva az esetleges reinstall okozta veszteségeket.
Itt sajna 1 kép kimaradt. A lépésben a partíciók méreteit és fájlrendszereit állíthatjuk be. Ügyeljünk arra, hogy legyen elég hely a /usr és a /var partícióknak. A SWAP-ot célszerű a fizikai memória kétszeresére állítani (maximum 4 GB).
Az alábbi képen a megerősítő képernyő látszik. Ezután kezdi formázni a telepítő a merevlemezt.
Formázás in progress 🙂
Ilyenkor van pár perc szabadidőnk, míg felmászik az alaprendszer.
Elérkeztünk arra a pontra, amikor is ki kell találnunk egy biztonságos root (korlátlan jogosultságú user, windowson rendszergazda, administrator) jelszót. A jó jelszóban van kis- és nagybetű, szám, esetleg különleges karakter. Ez az első védelmi vonal a betörések elkerülése végett.
Most kell létrehozni a sima felhasználónkat is. Adjuk meg a teljes nevet pl.: Hogyan DIEGO
Ezután válasszunk egy felhasználónevet pl.: diego
Válasszunk egy jelszót magunknak. Lehetőleg ez is legyen elég bonyolult, tehát ne legyen ugyanaz mint a felhasználónevünk, 12345…stb
Válasszuk ki, hogy melyik ország tükörszerverét szeretnénk használni. Célszerű azt az országot választani, ahol a gépünk is van.
Gyakorlatilag mindegy melyiket választjuk a listából.
Ha proxy szerveren keresztül szeretnénk csatlakozni a tükörszerverre írjuk be a címét a telepítő példája alapján. Ha nincs hagyjuk üresen!
A következő lépésben a telepítő érdeklődik afelől, hogy kívánjuk-e, hogy a rendszer továbbítsa a csomag statisztikai adatokat a fejlesztők felé. Mindenki döntse el, hogy szeretné-e ezzel is segíteni a az operációs rendszer fejlesztését. Én a nemet választottam.
Most választhatjuk ki, hogy milyen csomagokat rakjon fel a telepítő. Nekünk nem kell semmi, kivéve a „Standard system”, mert mi olyan ügyesek leszünk, hogy kézzel rakjuk fel és állítjuk be a programokat!
Várjuk ki a letöltést… Ahogy mondani szokás: a letöltési idő függ az internetkapcsolat sebességétől.
A következő lépésben megkérdezi tőlünk a telepítő, hogy szeretnénk-e a GRUB Loadert (később a telepített kernelek közül választhatunk vele bootolásnál) az MBR-re (Master Boot Record) telepítjük-e. A válaszunk IGEN!
A telepítőnk most egy kicsit telepít :).
Miután telepített megkér minket, hogy távolítsuk el a telepítési médiánkat (CD/floppy) a meghajtóból, vagy különben újraindul a telepítő. Hajoljunk meg isteni akarata előtt és vegyük ki szépen 😀
Ezután a rendszerünk rebootol.
Bootolás után a frissen telepített debianunk consolja vár ránk. Lépjünk be!
Felhasználónév: root
Jelszó: amit megadtunk a telepítésnél
Első és legfontosabb dolgunk az IP címet beállítani., mely a számítógépünk későbbi távoli eléréséhez szolgál.
Elvégre szerverről van szó, így kérjük el a szolgáltatünktől a szükséges adatokat (gateway, ip cím, maszk)
Ezután írjuk be a consoleba a következő parancsot:
vi /etc/networking/interfaces
Ezután formázzuk az alábbi kinézetűre a fájl tartamát:
network, auto eth0
iface eth0 inet static
address <a szolgáltatótól kapott cím>
gateway <a szolgáltatótól kapott cím>
netmask <a szolgáltatótól kapott maszk>
network <a szolgáltatótól kapott cím>
broadcast <a szolgáltatótól kapott cím>
Ha ezzel megvagyunk mentsük el a fájlt és olvastassuk be az új beállításokat az alábbi paranccsal:
/etc/init.d/networking restart
Ezzel be is fejeződött az első leírás, a következőkben a szükséges programokat telepítjük fel.
Jó telepítgetést!
Jó a cikk. Mikor jön a folytatás?
Komolyan nem érti a cikk íroja m bajom van ezzel?aki egy rakos linuxot sem kepes fel telepiteni az megis hogy lenne kepes hostibgot uzemelzetni? legalabb. valaszra meltason. webadmin rendazer. szerver ismeretek bash programozas jgosultsagok beallitasa automatizalasa ezek ismerete es hasznalata nelkul szinte lehetetlen ossze allitani egy tenyleg jo szolgaltatot. a fostalcska hostingok meg ezek nelkul is szaporodnak!!!!!!
mi.nem vilagos ezen???