Hogyan élesszük újra Mac billentyűzetünket?
Meghalt a jó öreg Mac-es klaviatúra? Ha nem tényleg végzetes esemény történt, mint például az innivaló beleöntése, akkor jó esély van arra, hogy csak kicsit bele kell nyúlnunk egy-két szoftverbeállításba, hogy ismét életre keltsük. A Mac-es billentyűzetek hibáinak elhárítása általában ott kezdődik, hogy megállapítjuk: kábeles vagy vezeték nélküli e a billentyűzet. Az is megeshet, hogy csak 1-2 gomb nem funkcionál de az is lehet, hogy az egész billentyűkiosztás megváltozott. Nézzük tehát mit lehet tenni!
Vezetékes billentyűzet
– Ellenőrizzük az áramellátást. Ha egyik gomb sem regisztrál a klaviatúrán, akkor nézzük meg, hogy nem jött e ki a dugaszból a csatlakozó! Ezt a hátsó USB porton tudjuk ellenőrizni.
– Próbáljunk másik USB portot. Ha van másik (általában szokott lenni) és abban működik, akkor esélyes, hogy az előző USB porttal valami probléma adódott, ezt szervizben lehet megnézetni. ha ez nem jött be, akkor nagy valószínűséggel a billentyűzetnél lesz a probléma.
– Újraindítás. Lehet, hogy a Mac valamiért nem ismerte fel a billentyűzetet. Egy újraindítás ezen sokszor szokott segíteni.
Vezeték nélküli billentyűzet
– Ellenőrizzük az áramellátást. Vezeték nélküli billentyűzetek természetesen akkumulátorról műküdnek. Ha ez lemerül, akkor a billentyűzet nem funkcionál. A legtöbb ilyen klaviatúrán van bekapcsológomb is, ellenőrizzük, hogy bekapcsoltuk e az eszközt (zöld lámpa jelez vissza)!
– Ellenőrizzük a Bluetooth kapcsolatot. Nézzük meg, hogy a Bluetooth funkció engedélyezve van e a Mac eszközön és, hogy a Mac és a billentyűzet megfelelően párosítva van e! Előbbit a Rendszerbeállítások (System Preferences) – Bluetooth menüpontjában tudjuk megnézni. Ha megfelelően párosítva van a 2 eszköz, akkor az ’Eszközök’ (Devices) szekcióban látnunk kellene.
– Újraindítás. A vezetékeshez hasonlóan, előfordulhat, hogy bootoláskor a Mac nem ismeri fel elsőre a billentyűzetet.
– Húzzuk ki a vevőegységet. Ha az összes eddigi módszert megpróbáltuk, akkor a vevőegység eltávolítása, majd ismét csatlakoztatása még segíthet. Ezt az operációs rendszerben is megtehetjük nem fizikálisan az eszközök szekcióban a billentyűzetre kattintva, majd egy ’Control-kattintás’ és ’eltávolítás’ (Remove).
Mit tehetünk egy sérült billentyűzettel?
A sérülés mértékétől függően nem feltétlenül kell még leírnunk a jó öreg billentyűzetet. Ha például folyadék került a belsejébe, akkor egy alapos szárítással sok esetben még megmenthető. A lényeg természetesen a gyors reakció, hiszen így minél kevesebb áramkört zár rövidre a folyadék. Ez Macbook-oknál különösen fontos!
Húzzuk ki a billentyűzetet -> fordítsuk fejjel lefelé, hogy minden víz kifollyon -> kopogtassuk meg egy kicsit -> fújjunk keresztül rajta sűrített levegőt -> hagyjuk száradni legalább 12 óráig.
Ez a megoldás a ragadósabb italok esetében sajnos nem mindig hatékony, megeshet, hogy utólag szét kell szedni a billentyűzetet, hogy ismét helyre lehessen hozni.