Hogyan szedjünk le adatokat egy floppy-ról modern gépeken? (1. rész)
Akik a 90-es években és a 2000-es évek elején nőttek fel, bizonyára emlékeznek a ma már elavult floppy diszk-ekre, melyek ugyanolyan adattárolók voltak, mint a DVD-k, merevlemezek, pendrive-ok, stb, csak lényegesen kevesebb tárhellyel. Sokan lehetnek köztünk olyanok is, akik ECDL vizsgáljuk feladatait még floppy-n kapták meg. A floppy mára teljes mértékben elavultnak számít, de mi van, ha mégis akarunk vele bíbelődni egy kicsit?
A két leggyakoribb típus e téren a 3.5 colos és az 5.25 colos floppy diszk volt. A régebbi gépeken lehet látni még floppy-olvasókat, melyekbe ugyanúgy be kellett helyezni ezeket a régi adattárolókat, hogy a fájlokhoz hozzáférjünk. Érdemes viszont tudni, hogy a floppyk-on tárolt adatok esetében nagy esély van arra, hogy régi, elavult fájl formátumokkal fogunk találkozni, melyekkel a modern operációs rendszerek nem tudnak mit kezdeni. Ezek konvertálásához emulátorokra lesz szükség, mint a DOSBox.
Ha van egy 3.5 colos floppy lemezünk, mely MS-DOS-ra vagy Windows-ra van formázva és át akarjuk a rajta tárolt adatokat másolni egy modern Windows 10-es vagy 7-es gépre, akkor szerencsénk van. Ez a fajta floppy lemez megmaradt a köztudatban, mint „veterán”, miután az 1.44 megabájtos kapacitás már semmire sem volt elég. Kaphatók olyan egységek, megoldások melyekkel lehet velük dolgozni.
A legegyszerűbb megoldás egy USB-s Floppy meghajtó vásárlása a Sony-tól, amit csatlakoztathatunk bármilyen USB-s gépre. Ezek párezer forintért megvehetők és könnyű megoldást nyújtanak arra, hogy szórakozzunk régi floppy diszkekkel. A 2000-es évek elején sok laptopgyártó cég is elkészített néhány külső floppy meghajtót, mivel akkor még épp szükség volt ezekre. Ezek magasabb minőségűek, mint a manapság gyártott meghajtók, ezért érdemes lehet ezeket kipróbálni. Opcióként ott van az is, hogy egy belsőleg beépíthető veterán floppy meghajtót vásárlunk, de lehet, hogy egy nagyon régi számtech gépben akad is egy-két darab. Ezt aztán csatlakoztathatjuk egy floppy-USB adapterhez és meg is vagyunk. A problémásabb része a dolognak ebben az esetben az áramellátás. Szükség lesz egy régebbi tápegységre, amin volt még floppy meghajtó tápkimenet. Sok szerencsét…
Ha tényleg érdekeltek vagyunk az informatika őseiben, akkor halászhatunk az internetről régi őskövület gépeket, melyeken még Windows 98, ME, XP, vagy 2000 fut, van rajta floppy meghajtó és van rajta ethernet lehetőség. A meghajtó lehet, hogy beolvassa diszkünket és átmásolhatja azt egy hálózati merevlemezre. A kérdés persze, hogy a fájlmegosztás mennyire működik a modernebb gép és az ősgép között. A következő részben megnézzük mi a helyzet az 5.25 colos típussal!