Hogyan válasszuk meg következő laptopunkat? (2. rész)
Az előző részben megnéztünk néhány alapvető szempontot, mely fontos manapság a számunkra ideális laptop kiválasztásánál. Menjünk most tovább az operációs rendszerekkel és néhány extrával.
Minden modern operációs rendszernek vannak előnyei és hátrányai, ezért elkülönülnek abban, hogy melyiket milyen célra érdemes használni. A laptopok esetében a 3 leggyakoribb operációs rendszer a Mac, Windows és a Linux.
A Windows remek választás gamerek és szakik számára, de az alacsonyabb igényű felhasználókat is remekül kiszolgálja ez a sok évtizede jól bevált operációs rendszer. Kiválóan alkalmas hétköznapi feladatok ellátására, mint például házik, prezentációk készítésére, videózásra és netezésre. Problémát jelent azonban a vírusok jelenléte, tehát egy minőségi antivírus nélkül a Windows rizikós.
A MacOS-nek van egy sajátos varázsa. Sokan azért szeretik, mert megbízható és sok téren stabilabb, mint a Windows. Művészek, programozók és szakik egyaránt használják különböző célokra. A hangmérnökök kedveltebb platformja is egyben, ráadásul ésszerű választás, ha egyéb Apple termékeink is vannak, mint az iPhone, iPad, stb. A hátulütője a Mac-nek, hogy prémium árat kell fizetni minden Mac laptopért, ráadásul játékra kifejezetten alkalmatlanok ezek a gépek.
Viszonylag kevesen jártasak a 3. operációs rendszerben, a ChromeOS-ben. A ChromeOS egy light-os, minimalisztikus operációs rendszer, mely főleg web alapú életre lett kitalálva. Ideális azok számára, akik sokat néznek videókat, sok időt töltenek a weben. A hátulütője a ChromeOS-nek, hogy sok professzionális szoftver nem kompatibilis a rendszerrel, viszont az olcsóbb laptopokon remekül fut. Sokkal jobban, mint a Windows.
Az operációs rendszerek után érdemes megfontolni a laptop fizikai jellemzőit is. Az ár és a hordozhatóság sajnos együtt jár, tehát minél vékonyabb és könnyebb egy laptop, annál többe szokott kerülni. Többek között a Macbook-ok is ezért ilyen drágák. A vastag laptopok általában igen olcsók, még akkor is, ha erős hardverrel lettek megpakolva. Ezzel szemben az ultravékony laptopok igencsak drágák, és extrém drágák, ha emellett még teljesítményben is a skála felső részében foglalnak helyet. Ezek a laptopok hajlamosak a túlmelegedésre, mert kevesebb felület van a hő elvezetésére és sugárzására. Általában a dizájnjuk miatt népszerűek.
Ha Windows-t célzunk meg, akkor kerülni kell a kis képernyőket. A kis képernyős laptopok Chrome OS-nél jól működnek, Windows-on viszont problémásak. A következő részben megnézünk még pár fontos részletet!