Hogyan válasszuk meg következő laptopunkat? (3. rész)
Az előző részben megnéztük, hogy milyen potenciális előnyei és hátrányai vannak a különböző operációs rendszereknek a laptopok választásánál. Kitértünk arra is, hogy a laptopok fizikai jellemzői is sokat számítanak, mivel nagyban befolyásolják az árat. Most ennek a részletezésével fogjuk folytatni, ugyanis sokan szeretnének erős, jó feldolgozóképességel rendelkező laptopot munkához, játékhoz.
Vonzó lehet manapság olyan laptopot vásárolni, mely éppen akciós, viszont érdemes utánanézni, hogy milyen alkatrészek vannak benne. Nem érdemes ugyanis olyan gépet vásárolni, mely 1-2 éven belül elavul és nem fog optimálisan működni. Egy laptoppal 4-5 évre érdemes tervezni és a specifikációk alapján ez meg is becsülhető. Minél újabbak az alkatrészek, annál tovább lesz a gép releváns.
Mac-en egyszerű a dolgunk, mivel a legnépszerűbb szériából, tehát a Macbook-ból csak néhány modell van, ezek specifikációit pedig könnyű összehasonlítani. Windows-on már más a helyzet, ugyanis rengeteg gyártó készít Windows-ra laptopokat és a specifikációkból annyi különböző van, mint ahány csillag az égen.
A CPU, avagy processzor a gép lelke, és részben ez felelős a gép gyorsaságáért. Ez az alkatrész futtatja a programokat, végzi el a számításokat. Manapság egy jól használható laptophoz elég egy Intel i5 vagy AMD Ryzen 5 szériás CPU. Ha extra feldolgozóképesség kell például zeneszámok keveréséhez vagy videóvágáshoz, akkor viszont Intel 7 és Ryzen 7 alá ne adjuk.
A legtöbb laptop rendelkezik integrált grafikus kártyával, mely az alapvető megjelenítési feladatokat ellátja, azonban a játékokat dedikált videókártya nélkül felejtsük el. Ha gamer laptopot keresünk, akkor olyat válasszunk, melyben van egy dedikált Nvidia vagy AMD kártya és legalább 3-4 GB RAM-al rendelkezik.
A RAM gondoskodik arról, hogy egyszerre mennyi feladat között tud váltogatni a gép. Ha Windows vagy Mac laptopot nézünk, akkor legalább 8 GB RAM-ot nézzünk. Chromebook-ba elég 4, de ha sokat akarunk multitasking-olni a laptopon, akkor érdemes az ajánlott értékekre még 4-8 GB-ot ránézni.
A legtöbb modern laptop már SSD-vel érkezik, és a jókat a rosszabbaktól általában ez különbözteti meg. Az SSD-s laptopok villámgyorsan boot-olnak és az adatcsere is gyorsabb. Az SSD mellé érdemes 1TB merevlemezes tárhelyet is választani, ha sok mindent fogunk tárolni.
Általánosságban elmondható, hogy ha teljesítménycentrikus laptopot választunk, akkor a gép hőelvezetése kiemelkedő kell, hogy legyen. A Google-ön keressünk rá az adott laptopmodell hőértékelőjére (thermal performance), hogy kiderítsük vannak-e problémák e téren.
A következő részben megnézünk még pár fizikai jellemzőt, mely fontos lehet a gép kiválasztásánál.