Lassú a PC? Min érdemes javítani?
Egy gép teljesítménye sok mindentől függ, ráadásul a teljesítményt nem is lehet összefoglalni, ugyanis bizonyos feladatok ellátásáért más alkatrészek felelősek, így egyes helyeken egy gép jól teljesíthet, míg más aspektusokban alulmaradhat. A PC fejlesztése tehát mindig tudatos feladat, hiszen az a komponenst érdemes cserélni, ami feladatainkhoz a legfontosabb (kivéve, ha végtelen mély a pénztárcánk).
Általánosan elmondható, hogy az alapvető üzemi sebességet és adatmegosztási sebességet egy SSD-vel (Solid State Drive) jelentősen fel lehet javítani. Különösen a régi, sok éves PC-kbe lehet egy kis életet lehelni ily módon, ugyanis az SSD sokkal gyorsabb, mint az átlagos HDD-k. Egy 2.5 colos SSD által a gép sokkal reszponzívabb lesz és a bootolási idő is dramatikusan lecsökken. A rendszer pár másodperc alatt használatra kész. Akinek van már SSD-je és az SATA típusú, akkor érdemes lehet elgondolkozni a váltáson NVMe M.2 típusúra, ugyanis az adatforgalom a SATA csatlakozókon a jövőben készülő SSD-k esetében problémákba ütközhet. Ehhez először meg kell nézni, hogy az alaplapon van-e NvMe PCI csatlakozó, de a legtöbb új alaplapon már lesz. Az új NVMe szabvány le is fogja idővel cserélni a SATA-t, így érdemes váltani.
Hasznos lehet a rendszer operatív memóriáját (RAM) is bővíteni, de ez csak indokolt esetekben szükséges. Ha például gépünkön csak dokumentumokat szerkesztünk, 1-2 képet megvágunk, akkor 8 GB bőven elég. Ha gamer PC-nk van, akkor 16 GB az ajánlott. A több RAM inkább multimédiás anyagokkal való munka során ajánlott. Ha tehát videót vágunk, tervezői programokat használunk, akkor a 32 GB indokolt lehet. Az átlag felhasználó azonban 16 GB-al manapság elvan. Ha ennél kevesebb van gépünkben, érdemes keresni egy új pár RAM-ot (azonos üzemi frekvencia) és bővíteni, ha az alaplap is engedi.
A komoly aktív feldolgozóteljesítményt igénylő feladatok, mint például zeneszerkesztés és a videóvágás az erősebb processzorból is sokat nyernek. A CPU cseréje előtt meg kell nézni, hogy mely modellek kompatibilisek az alaplappal. Ha újfajta processzort szeretnénk, akkor megeshet, hogy alaplapot is cserélni kell, ezt érdemes figyelembe venni, és az alaplapot és processzort ezért érdemes is egyben cserélni. A régebbi alaplapok, még ha kompatibilisek is, nem biztos, hogy támogatnak olyan újdonságokat, mint a PCIe 4.0. A CPU cseréje valamivel bonyolultabb, mint egy RAM vagy videókártya cseréje, ezért érdemes hozzáértő személy segítségét kérni!