Mi a különbség az optikai és a digitális képstabilizátor között? (1. rész)
Ha próbáltunk már sétálás vagy futás közben videózni, akkor tudjuk, hogy egyenesben tartani a képet igazi kihívás. Legalábbis a régi készülékeken az volt. Manapság már olyan technológiákat építenek az okostelefonokba és fényképezőkbe, melyek kicsit lecsökkentik a felhasználó mozdulataiból eredő nem kívánatos mozgásokat a felvétel során.
Alapvetően kétféle stabilizátort különböztetünk meg. Optikait és digitális. Az optikai stabilizátor a fotózás világából ered és komplex hardverelemeket használ a lencsén belül, hogy a készítendő képet egyenesben tartsa. Ez a technológia már régóta velünk van és okostelefonokba is integrálható lett. A digitális stabilizátor ezzel szemben valójában egy szoftveres trükk, mely a felvételen mindig a helyes részét választja ki a képkockáknak a szenzoron, így azt az illúziót keltve, hogy a felvételező kevesebbet mozog.
Az optikai stabilizátort (OIS) vibrációs csökkentőnek is nevezik és a kamera típusától függően különböző hardver végzi a lencse egyenesben tartását. Az objektívben található egy belső motor, mely a rázkódásoknak megfelelően fizikálisan ellenmozgatja a lencse egyes részeit felvétel közben, így élesebb, kevésbé elmosódottabb felvétel jön létre. Ennek különösen rossz fényviszonyok és alacsonyabb ISO és F értékek között van jelentősége, amikor a kamera kevés fényt kap és kevés bemozgás is elmosódott képhez vezet.
Az optikai stabilizátorral jó eredményeket lehet elérni, azonban manapság modernebb megoldásnak számítanak a giroszkópos videós állványok, melyek külsőleg testre szerelhetők és rendkívül finom mozgású felvételeket tesznek lehetővé. Az objektívben elhelyezett optikai stabilizátorok hátulütője, hogy rengeteg extra alkatrész kerül az objektívbe, mely ettől igencsak drága lesz. Ez a technológia főleg a profi szintre volt korlátozva sok évvel ezelőtt, mára azonban a fogyasztói szintű DSLR kamerákban is megtalálható. Ami pedig érdekesebb, hogy sikerült annyira lekicsinyíteni az alkatrészeket, hogy már egy okostelefon kamerájába is beépíthető az optikai stabilizátor. Ezek az alkatrészek néha kisebbek, mint 1 cm.
Telefonokban az iPhone 6+ után, a Samsung Galaxy S7 és az LG G-series, valamint a Google’s Pixel 2 után szinte minden modellben megtaláljuk a stabilizátorokat. Ezek azonban még mindig csak optikai megoldások. A következő részben megnézzük mi a helyzet a digitális képstabilizátorokkal!
S6 telefonommal sokkal rosszabb, elmosódottabb/életlenebb fényképeket csinálok mint korábban pl az A 70-el. a legapróbb kéz bemozdulások is rontanak az élességen. mit tehetnék? Most szeretném lecserélni ezt az S6 készüléket, de egy sokkal jobb felvételeket készítő , hasonló tudású /méretű készülékre.Volna ajánlatuk?