Mi az az UNIX? A MacOS rendszer is Unix? Mit jelent ez? (1. rész)
A MacOS akkor most UNIX vagy csak Unix? Vagy az Unixhoz hasonló? Sokan nem is tudják, hogy mit takarnak ezek a rövidítések, most azonban választ kínálunk a kérdésekre olyanokkal egyetemben, mint a POSIX és a SUS rejtelmei.
Ha az UNIX-ot meg akarjuk érteni, akkor a MacOS történetében vissza kell utazni egy kicsit, ugyanis a MacOS nagymértékben támaszkodott erre a korábbi operációs rendszerre létrejöttekor. Kérdés azonban, hogy mekkora részét hordozza az UNIX-nak a MacOS még mindig magában? Először is nézzük tehát, hogy mikortól minősül valami UNIX-nak, Unix-nak vagy Unix-félének (igen a nagybetűk között is van különbség).
Az UNIX rendszert 50 évvel ezelőtt alkották meg informatikusok a Bell Labs cégnél, mely akkoriban az AT&T tulajdonában állt és egy kutatóközpontként üzemelt. 1973-ra az UNIX a 4. verziónál járt, amikor újraírták a C programozási nyelvben, ez pedig egy mérföldkőnek számított, ugyanis sokkal hordozhatóbb és applikálhatóbb lett a rendszer különböző hardver platformokon. Egy 1956-os beleegyezési határozat alapján az AT&T cégnek le kellett mondania minden olyan üzleti tevékenységről, mely a csomagviteli ügyletek kommunikációs fejlesztéséhez nem tartozott hozzá. Az Unix akkoriban nem illett bele ebbe a portréba, tehát az AT&T egy egészen érdekes dolgot csinált: közzé tette a teljes forráskódot, hogy bárki használhassa.
Mivel az Unix effektíve egy „selejtként” került a piacra, semmiféle támogatás nem érkezett hozzá. A rendszer azonban olyan népszerű lett az informatikusok körében, hogy hamar létrejött egy közösség, mely elkezdte fejleszteni és feljavítani az Unix-ot. Ez azt jelentette, hogy a rendszer támogatását a közösség vette át egy hivatalos cég helyett. Az Unix alapkód hamar számtalan formát öntött és rengeteg különböző feladatot kezdett ellátni annak megfelelően, hogy egy adott szervezetnek pontosan mire volt szüksége. Az Unix-ra hamarosan ismét felfigyeltek globális körökben, először egy konferencián, ahol a „The UNIX Time-Sharing System” nevű prezentáció hangzott el. Egy egyetemi professzornak megtetszett a rendszer és az UC Berkeley intézményben el is kezdtek vele dolgozni, míg a Berkeley Software Distribution (BSD) is elkezdte saját Unix rendszereit kiadni, mint például a 4.2BSD-t.
Néhány évvel később, 1984-ben az AT&T végre kiszabadult a határozatból és megkezdhette a félbehagyott munkáját az Unix-on. Olyan extrákat is beletettek, mint a TCP/IP protokoll, vi, C shell, csh, egyebek. Az első jelentős mérföldkő a 386BSD nevű verzió volt, míg 1993-ra a NetBSD és a FreeBSD projektek is elkészültek, melyek szintén nagy jelentőségűek voltak. A következő részben ezekkel folytatjuk.