Mi az újdonság a MacOS 10.15 „Catalina” verziójában? (2. rész)
Az előző részben megnéztünk pár extrát és újítást, ami a MacOS 10.15 Catalina verzióban érkezik, azonban a kép még közel sem teljes. Vessünk hát egy pillantást további addíciókra, melyek Október 7-én érkezettek az Apple gépekre.
Sok fejlesztő és designer kérte az Apple-t, hogy lehessen mac-eken iPad alkalmazásokat futtatni. A Catalina-ban elérhető egy iPad sablon, mely sokkal egyszerűbbé teszi a felhasználók számára, hogy iPad alkalmazásokat portoljanak Mac-ekre. Az Apple ezt a megoldást „Catalyst” névre keresztelte, és neki köszönhetően sok új alkalmazást jelenhet meg Mac-en, ahogy a fejlesztők portolják a más platformokra készített app-okat. A Catalyst eredetileg 2018-ban debütált, a hivatalos támogatás azonban most vált elérhetővé a folyamatra. A demonstrációhoz az Apple az Asphalt 9 mobilos versenyzős játékot használta, és megmutatta, hogy az eredetileg mobilplatformra íródott játékok sokkal jobban ki tudják használni Mac-ek erőforrásait, és ezáltal sokkal jobb játékélményt nyújtanak.
Újabb hasznos újítás volt a Screen Time, mely most már Mac-en is elérhető. A Screen Time lényege az volt, hogy segítségével nyomon tudtuk követni az eszköz használatát. Eredetileg az iPhone-ra és az iPad-re készült, amikor kijött az iOS 12. A sok extra közül talán a Screen Time lesz a leghasznosabb, ugyanis nyomon követhetjük, hogy mely alkalmazásokat és weboldalakat használjuk a legtöbbször, ez pedig segít a produktivitásban. A Screen Time hasznos a szülők számára, ugyanis be lehet állítani, hogy bizonyos alkalmazásokat csak meghatározott ideig vagy egyáltalán ne lehessen a gépen használni. A Screen Time fogja átvenni a régi Szülői Felügyelet (Parental Control Systems) részleget a vezérlőpultban is, ami nem rossz dolog, mivel egy sokkal erősebb és sokoldalúbb applikációról van szó.
A Catalina persze nem csak az új játékszerek terén remekel, ugyanis jönnek a szokásos biztonsági frissítések és javítások is. Minden nagy Mac update tartalmaz biztonsági fejlesztéseket, melyek a színfalak mögött kerülnek aktiválásra. A Mac-ekre ezúttal egy Activation Lock (aktivációs zár) nevű funkció kerül, melynek működéséért a biztonságorientált T2 chip lesz felelős. Ez a funkció iOS-on már létezik, és Mac-en is hasonlóan fog működni. Meggátolja egy tolvajnak, hogy használja a gépet akkor is, ha le lett formázva. A Catalina ezen felül csak olvasási módot fog támogatni az érzékeny részeken, tehát meggátolja, hogy harmadik fél által készített programok beleírjanak az operációs rendszer legérzékenyebb részeibe. Ez sok téren jól jön.
A változtatások listája még mindig nem teljes. A következő részben megnézünk még néhány dolgot!