Mik az újdonságok az Ubuntu 20.04 LTS “Focal Fossa” frissítésben? (2. rész)
Az előző részben megnéztük, hogy milyen újdonságokkal találkozhatunk a legújabb Ubuntu LTS kiadásban, a 20.04-ben. A vizualitás terén szokás szerint nem szenvedünk hiányt klassz dolgokból, nézzük azonban, hogy a motorháztető alatt mik változtak!
A bejelentkező képernyő kapott egy kis átalakítást. Amikor bejelentkezünk, a hátterünk erősen elhomályosodik. Ha hozzáadtunk profilunkhoz egy képet, akkor az már megjelenik itt is. Hasonló megvalósítás a Windows-hoz. A bejelentkező képernyőn kikapcsolhatjuk az értesítéseket a „Settings” (beállítások) részlegben. Az értesítéseket a rendszer minden részén ki lehet kapcsolni globálisan is. Ehhez az óra ikonra kell kattintani a felső panelen, majd megkeresni a „Do Not Disturb”, avagy „ne zavarjanak” opciót.
Amire régóta vártak a felhasználók az a részleges nagyítás. Ha például olyan monitorunk van, ahol a 100%-os szövegméret és ikonméret túl kicsinek számít, de a 200%-os már túl nagynak mondjuk egy nagy felbontású monitoron, akkor a „Fractional Scaling” opciót engedélyezve felbontásunkhoz mérten a rendszer felajánl további méreteket (például 125%, 175%, stb)
Ami valóban érdekes, az az alkalmazások telepítése. Néhány alapvető szoftvercsomagot kivéve az Ubuntu most már mindent a Snap Store-ból telepít. A jól megszokott „apt-get” és „apt” parancsok természetesen továbbra is használhatók a terminálon keresztül, azonban kevésbé gyakorlott felhasználók számára applikációkat telepíteni Linux-on már egyszerűbb, mint Windows-on. Sok neves applikáció is frissült ezzel egyetemben. Az új verziók:
Thunderbird: 68.6.0.
LibreOffice: 6.4.2.2
Firefox: 75.0
Files: 3.36.1.1-stable
gcc: 9.3.0
OpenSSL: 1.1.1d
Ezek mellé egy teljesen új extra is érkezik, a lehetőség, hogy kezeljük a GNOME asztali kiterjesztéseit is. Korábban ezeket is egy böngészőn keresztül kellett menedzselni, azonban a 20.04-es Ubuntu-ban már egy asztali applikációval is lehet őket kezelni. A telepítéshez viszont továbbra is egy böngészőre lesz szükség.
Ami még említést érdemes az egyértelműen a felturbózott Linux kernel, melynek legújabb verziója a Linux kernel 5.4.0-21. Végre megérkezett a Linux Security Module, mely egy teljes lezárást képes megvalósítani kernel szinten. Két funkciója van, az egyik a „Confidentiality”, avagy bizalmassági mód, mely megelőzi, hogy felhasználói szintű programok kinyerjenek bizalmas adatokat a kernelből. A másik az „Integrity”, avagy integritás mód, ami által a kernel kikapcsolhatja azokat a folyamatokat, melyek képesek módosítani a kernelt. A biztonság tehát sokat javult.
Érdemes kipróbálni az Ubuntu 20.04 LTS verziót. Remek alternatíva azok számára, akik a Windows-tól szeretnének elrugaszkodni egy kicsit.