Mik azok az AAA (Triple-A) játékok?
A Triple-A játék kifejezés főleg az angol kultúrában létezik, bár néhányan már itthon is hallhatták. Ezek a játékok olyan nagy nevek hordozói, mint a Call of Duty, Battlefield, Star Wars és társai, és főleg az új részekre, új megjelenésekre vonatkoznak. Az említett nevek külföldi nyelvezetben franchise-ként ismertek. Vannak bizonyos sajátosságai az ilyen játékoknak, melyek gamerek számára érdekesek lehetnek.
A Triple-A játékokat főleg a blockbuster, avagy kasszasiker filmekhez lehet hasonlítani, csak a játékiparban. Nagy büdzsék vannak, rengeteg ember dolgozik rajtuk és nagy körülöttük a hype, avagy az izgalom. Ha a játék már nagyrészt kész van, akkor a gyártó elkezd kampányolni, reklámokat megjeleníteni és előrendelhetőséget is biztosít a játékosok számára számos extrával, hogy megérje. A játékokat sokszor olyan jól ismert kiadók jelentetik meg, mint a Nintendo, Sony, Activision, vagy az Electronic Arts. Ezek a cégek olyanok, mint a filmek terén a Warner Bros, Disney, 20th Century Fox és társai. Szóval honnan tudjuk, hogy egy AAA játékról van szó?
Az első nagy árulkodó jel az árcédula. A jól befutott játéksorozatok új részei általában 60 dollár vagy euró körül mozognak, és sokszor ennek a dupláját is rá lehet költeni bővített Deluxe csomagokra, melyek egyéb finomságokat tartogatnak az igazi fanoknak. Az AAA játékokat a játékok volumenéről és minőségéről is fel lehet ismerni (a minőség manapság már kérdéses). Sok ambíciózus kisebb projekt is van, ami megközelíti az AAA játékokat, azonban a büdzsé hiánya sokszor hátráltatja az ilyen projekteket, és épp ezért nem lesznek olyan nagy sikerek. Sokszor nem is áll nagy múltú franchise a kisebb játékok mögött. Egy Call of Duty új részét valószínűleg mindenki nagyobb érdeklődéssel várja, mint mondjuk egy olyan játékét, ami kevésbé ismert, kevésbé sikeres és talán 1-2 része van csak. Az ilyeneket szokták „indie”, avagy Independent játékoknak is hívni, mivel kicsi csapatok és erősen limitált büdzsé jellemzi őket.
Az AAA játékok másik árulkodója a stúdió is, mely készíti. Ha egy nagy játékstúdióról van szó, vagy akár többről is, melyek egyszerre dolgoznak egy játékon, akkor jó eséllyel nagy robbanás elé nézünk. A gamerek is főleg ezeket a játékokat várják, mivel a grafika, akció és a sztori ezekben szokott kiteljesedni és a legjobb lenni. Mindenesetre vannak indie sikersztorik is, mint például a Minecraft Fortnite, PUBG és társai, melyek AAA játékhoz hasonló méretű közönségeket vonzanak, mégis kis csapat dolgozott eleinte rajtuk. Ezért is érdekes a számítógépes játékok világa!