Tegyük gyorsabbá a Windows 10-et 5 lépésben!
A Windows 10 egy rendkívül stabil és jól optimalizált operációs rendszer, mégis, előfordulhat, hogy egyes gépeken nem teljesít olyan jól, mint kellene. Ilyenkor nem kell aggódnunk. Van pár lépés, amelyekkel javíthatunk a helyzeten.
- Változtassuk meg az Automatikus Karbantartási beállításokat és azok elvégzési idejét!
A Windows 10-ben az karbantartási folyamatok úgy lettek kialakítva, hogy a háttérben fussanak, és minimális beavatkozásra legyen szükségük a felhasználó részéről és a teljesítményre és az energiafelhasználásra is minimális hatással legyenek. Gyengébb gépek esetében azonban ezek a folyamatok már nagyobb részt is felemészthetnek az elérhető erőforrásokból és, ha a felhasználó éppen nagymértékben igénybeveszi emellett a gépet, akkor lassulás léphet fel.
Lehetőség van arra, hogy az automatikus karbantartási időpontot átállítsuk egy olyan időre, amikor nem fogjuk használni a gépet, valamint egy olyan specifikus időpontot is megadhatunk, amikor a gép magától bekapcsol és elvégzi ezeket a feladatokat. Ezt az időpontot akkorra érdemes állítani, amikor biztosan nem fogjuk használni a gépet, de az be van kapcsolva vagy alvó módban van.
2. Gyorsítsuk fel az ablakok/menük megjelenítési idejét!
Ezzel lecsökkenthetjük az időt, amely szükséges ahhoz, hogy egy ablak vagy menü megjelenjen, beússzon vagy előugorjon az egér arra navigálása után.
3. Állítsuk a ’’merevlemez leállítása’’ opciót Soha-ra vagy növeljük meg a leálláshoz szükséges tétlenségi időt!
A Windows 10-ben van olyan opció, hogy, ha a merevlemez nincs használatban valamennyi ideig, akkor az leáll. Ez energiafelhasználási szempontból előnyös, azonban lassíthatja az operációs rendszert, mivel a Windows ’’megáll’’, amíg a merevlemez ismét fel nem pörög. A Soha opcióval ezt a lehetőséget teljesen kilőjük, de megadhatunk egy specifikus ’x’ tétlenségi időt is, amely után életbe lép a merevlemez leállása.
4. Tisztítsuk ki gépünket!
A gép belsejének, valamint a ventillátoroknak a tisztán tartása megelőzhet sok teljesítménnyel kapcsolatos problémát. A por és egyéb szennyeződések szigetelőként viselkednek, ami azt jelenti, hogy a hardverek nehezebben szabadulnak meg a felgyülemlett hőtől. Ha ez eljut addig a pontig, amikor a számítógép túlmelegedne, akkor bizonyos hardver elemek, mint például a processzor vagy a videókártya visszaveszik a teljesítményt és az órajelet, hogy megóvják magukat a károsodástól. Ez természetesen a rendszer lassulásához vezet, ezért a tisztaság félegészség a gépek esetében is!
5. Állítsuk be az egyes folyamatok CPU prioritását!
Alapjáraton a Windows 10 a processzor erőforrásait a folyamatok között azok prioritási szintjei alapján el. Ha egy folyamat magasabb prioritással rendelkezik, akkor több processzor erőforrást kap. Ha kevesebbel, akkor kevesebbet. Ezt az opciót a feladatkezelő ‘részletek’ menüpontjából érhetjük el.
Ezt mi módosíthatjuk az egyes alkalmazások esetén. Az opcióink: Realtime (Valós idejű), High (magas), Above Normal (átleg feletti), Normal (átlagos), Below Normal (átlag alatti), Low (alacsony). Ezzel játszva bizonyos számunkra fontos folyamatokat sokkal hamarabb befejezhetünk.