Tényleg kémkedik felőlünk vírusirtónk? (1. rész)
Érdekes hírek keringenek az interneten manapság, mégpedig az, hogy az Avast összegyűjti a felhasználói személyes adatait, majd továbbadja azt harmadik feleknek pénzért. Erre egy közös nyomozás derített fényt, melyet a PCMag és a Motherboard végzett. Ez persze nem az első eset, hogy ingyenes antivírusok begyűjtik adatainkat. Valamiből nekik is meg kell élni. A legtöbb ingyenes antivírusnak azonban van fizetős verziója. Etikus tehát ez az adatgyűjtés?
Egészen konkrétan az Avast a böngészési előzményeket és tendenciákat gyűjti, majd továbbadja hirdető, marketinges feleknek a Jumpshot-on keresztül ahol fizetés ellenében megtekinthetik a reklámozók, hogy a felhasználóknak milyen klikkelési szokásaik vannak, hova látogatnak, stb. A nyomozók szerint az adatok olyan részletesek, hogy aki birtokukba jut, az megtekintheti darabszámra az egyes klikkeléseket, melyeket a felhasználók weboldalakon elvégeztek, egészen miliszekundumra pontosan. Habár az adatokat sosem kötik össze névvel, email címmel vagy IP címmel, minden egyes felhasználói előzményhez egy felhasználói azonosítót generál az Avast, ami a rendszerből csak akkor tűnik el, ha a vírusirtót letöröljük. Az Avast azt állítja, hogy az adatok anonimizálva vannak, azonban a PCMag és a Motherboard képes volt tényleges egyénekhez linkelni az adatokat azok elemzésével. Ez pedig aggasztó. Ha például tudjuk, hogy mely Amazon felhasználó vett egy bizonyos terméket pontosan egy bizonyos másodpercben, akkor megtalálhatjuk őt.
Ha tehát az Avast asztali verzióját feltelepítjük a gyári beállításokkal, akkor az adatgyűjtés automatikus módon be van kapcsolva. Érdekes módon a böngészési előzmények nem az Avast böngészős bővítményén keresztül kerülnek begyűjtésre, hanem az asztali alkalmazás segítségével. Az Avast a telepítéskor egyébként rákérdez, hogy akarunk e adatot megosztani, azonban a legtöbb ember csak elfogadja a jóhiszeműnek tűnő kérést. Utólag az adatgyűjtés kikapcsolása megoldható. Az adathalászatot a Settings > General > Personal Privacy útvonalon lehet korlátozni a telepítés után.
Természetesen nem csak az Avast csinálja ezt. Ha egy ingyenes vírusirtót telepítünk gépünkre, akkor jó eséllyel az is adatot fog gyűjteni, hogy megélhessenek a készítők és jöjjön a profit. 2019 októberében Wladimir Palan, az AdBlock megalkotója katalogizálta, hogy az Avast milyen módon gyűjt és küld tovább böngészési előzményeket és adatokat. A következő részben részletesebben foglalkozunk ezzel is!