TN vs IPS vs VA: melyik a legjobb kijelző technológia a monitorok terén? (2. rész)
Az előző részben megnéztük a számítógép monitorok fő fajtáit, továbbá a TN technológia előnyeit és hátrányait. Folytassuk most az IPS-el, mely talán a legkedveltebb választás gamerek körében jelenleg. Az IPS panelek a TN hiányosságait és elmaradásait hivatottak feljavítani a színreprodukció és a betekintési szögek terén.
Ha egy IPS monitort nézünk és elmozdulunk vertikálisan az optimális pozícióból, akkor a színek jóval kevésbé torzulnak, mint egy TN esetében. Az IPS panelek azért is kedveltek, mert a feketét is jobban jelenítik meg és a kép ezáltal kevésbé mosottabb. Mindezekhez sokkal jobb kontrasztarány társul, de még mindig nem az igazi. Ez a VA monitorokkal valósítható meg. A TN-nek volt egy apróbb előnye, nagy volt az elérhető frissítési ráta. Ez eleinte az IPS monitoroknál nem volt meg, mára azonban már 240Hz-es IPS-eket is lehet vásárolni, úgyhogy a TN itt is elvesztette előnyét. A 27 colos 1080p-s ASUS VG279QM például 280Hz-et is támogat. Ha összevetünk egy felső kategóriás TN-t és egy rosszabb IPS-t úgy, hogy a specifikáció és teljesítmény közel azonos legyen, akkor az IPS-ért többet kell fizetni. Ezt érdemes átgondolni.
Az IPS már egy kiváló technológiának számít a legtöbb ember számára, azonban a létre tetején a képminőség tekintetből természetesen a VA panelek vannak, melyek előnyökben valahol az IPS és a TN között foglalnak helyet. A VA panelek biztosítják a legjobb kontrasztarányokat, amit a vásárlók igencsak szeretnek. A jobb IPS paneleknek is mindössze 1000:1 szokott lenni az arányuk, a VA-k esetében azonban nem ritka a 3000:1 és a 6000:1 sem. Sajnos a betekintési szögek terén a VA sajnos veszít az IPS-el szemben, ugyanis a képernyő fényereje változik attól függően, hogy milyen szögből nézzük. A VA ezen felül hajlamosabb a nagyobb késleltetésre, ami ghosting-hoz és enyhe elmosódáshoz vezethet. A VA viszont a teljes sRGB spektrumot képes megjeleníteni és az IPS-hez, valamint TN-hez képest szebb színei vannak. A VA éppen ezért szinte bármire használható, amolyan joker monitor.
Összességében tehát, ha az olcsóság számít, akkor a TN vagy a VA a jó választás. Ha fontos az élethű kép és a profi gaming, akkor az IPS monitorok a tuti befutók. Ha pedig mindenre kell egy joker monitor, akkor a VA.
Ha egyébként összevetjük az összes LCD monitort a korábbi katódsugárcsöves monitorokkal, akkor általánosságban elmondható, hogy valamilyen fajta késleltetés mindig jelen van. Minél minőségibb a monitor, annál kevésbé vesszük észre. A TN-eknél komoly probléma volt, ma viszont már nem vészes. Ami még az LCD-nél probléma, azok a halott vagy beragadt pixelek. Érdekes ezekről is tudni.