Itt a Windows 10 November update. Mi változott? (1. rész)
A 19H2 névre keresztelt Windows 10 update a napokban jelenik meg, de sokan egyébként csak úgy hívják, hogy a Windows 10 1909-es verziója, és ez egyben a legkisebb és leggyorsabb Windows Update, mely valaha napvilágot látott. Valójában csak egy szervizcsomagról van szó, melyekben apró változtatások és fejlesztések találhatók, azonban érdemes tudni ezekről, ha maximálisan ki szeretnénk használni rendszerünket.
John Cable, a Microsoft munkatársa úgy fogalmazott, hogy ezek jól célzott fejlesztések és frissítések, melyek nem szakítják meg az eddig megszokott Windows 10 élményt. Néhány teljesítménybéli fejlesztést, apróbb hibák javítását és üzleti célú fejlesztéseket találhatunk tehát ebben az update-ben. Ha elegünk van, hogy 6 hónaponta hatalmas frissítéseket kell letölteni, akkor a 19H2 most egy kis friss levegőnek fog számítani. Na de akkor mi változott ténylegesen?
A fájlkezelő, avagy File Explorer egy új keresési funkciót és felületet kapott. Amikor elkezdünk a keresési sávba beírni valamit, akkor egy legördülő menüben meg fog jelenni néhány javasolt fájl, melyek között lehet, hogy azonnal megtaláljuk azt, amit keresünk. Nem kell tehát várni, amíg a rendszer elvégzi a lekérdezést, egyből lehetnek gyors javaslatok. A keresés ki fog terjedni ezután a OneDrive fiókra is, és nem korlátozódik a helyi PC-re. Ha egy keresési eredmény stimmel, akkor jobb klikkel eljuthatunk egyből a mappájába. Ha jó eséllyel nem fogjuk megtalálni a kívánt fájlt, akkor egész egyszerűen nyomunk a keresett név után egy enter-t és a hagyományos keresés elindul. Ez hasznosabb, ha nem indexelt fájlokat keresünk, mivel ezek csak így jelennek meg.
A Windows jelenlegi verzióján a Cortana képes a zárolt képernyőn is futni, viszont a Microsoft úgy néz ki kezdi feladni a Cortana-t, mint fogyasztói terméket, és az új verzióban a Cortana lecserélhető Alexa-ra és egyéb hangalapú asszistensre, bár ehhez az Amazon ügyeskedésére is várni kell egy kicsit. Az asszisztens-el akkor is kommunikálhatunk, ha a gép lock screen-en van.
További hasznos plusz, hogy Windows naptárunkba beírhatunk eseményeket, feladatokat közvetlenül a tálcáról is a frissítés után. Elég rákattintani egyszer a jobb alsó sarokban található idő számokra, és már meg is jelenik a naptár, ahol rákattintunk egy dátumra és már gépelhetjük is be a teendőket.
Van még pár dolog, ami változott az új Windows szervizcsomag érkezésével. Ezekről a következő részben beszélünk!